UEFA Europa League

Watch the UEFA Europa League Draw

The 20/21 UEFA Europa League gets underway at the end of this month and the draw for the first qualifying round takes place tomorrow (Monday 10 August 2020) at 12pm from UEFA Headquarters in Nyon, Switzerland.

The qualifying rounds will be played as single legs, with many still set to qualify through the preliminary rounds.

Aberdeen will be seeded for Qualifying Round 1 and likely will be for Qualifying Round 2 and have been drawn in Group 4 for the opening fixtures.  The Group has been regionalised to reduce potential COVID-related travel issues.

Group 4You’ll be able to watch the draw here: https://www.uefa.com/uefaeuropaleague/streaming/

We won’t be able to play the teams highlighted in red as there is no travel corridor exemptions apply between Scotland and those countries due to coronavirus outbreaks – (it is possible that these fixtures will take place at neutral venues).

Those marked in orange are teams that are in the preliminary round – these ties will take place on 20 August 2020.

The first qualifying round fixtures will take place on 27 August 2020.

  • UE Engordany (Andorra);
  • Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria);
  • PFC Slavia Sofia (Bulgaria);
  • FC Botoșani (Romania);
  • Piast Gliwice (Poland);
  • KS Cracovia (Poland);
  • FCI Levadia Tallinn (Estonia);
  • Hibernians FC (Malta);
  • FC DAC 1904 Dunajská Streda (Slovakia);
  • MFK Ružomberok (Slovakia);
  • MŠK Žilina (Slovakia);
  • FK Željezničar Sarajevo (Bosnia and Herzegovina);
  • KF Laçi (Albania);
  • NŠ Mura (Slovakia);
  • Puskás Akadémia FC (Hungary);
  • S.P. Tre Penne (San Marino);
  • NSÍ Runavík (Faroe Islands);
  • Havnar Bóltfelag (Faroe Islands);
  • FC Saburtalo Tbilisi (Georgia);
  • FK Shkupi (North Macedonia);
  • FC Petrocub Hîncești (Moldova);
  • Union Titus Pétange (Luxembourg);
  • FC Differdange 03 (Luxembourg);
  • Žalgiris Kaunas (Lithuania);
  • FK Rīgas Futbola Skola (Latvia);
  • Valmieras FK (Latvia);
  • FC Noah (Armenia);
  • Shirak Gyumri SC (Armenia);
  • KF Teuta Durrës (Albania);
  • KF Renova (North Macedonia);
  • FK Borac Banja Luka (Bosnia and Herzegovina);
  • Sfântul Gheorghe (Turkey);
  • FC Dinamo-Auto (Moldova);
  • Bohemian FC (Ireland);
  • Derry City FC (Northern Ireland);
  • FC Inter Turku (Finland);
  • Ilves Tampere (Finland);
  • FC Honka (Finland);
  • Breiðablik (Iceland);
  • Bala Town FC (Wales);
  • FC Dinamo Batumi (Georgia);
  • FC Locomotive Tbilisi (Georgia);
  • Sirens FC (Malta);
  • Knattspyrnufélagið Víkingur (Iceland);
  • Paide Linnameeskond (Estonia)
  • B36 Tórshavn (Faroe Islands);
  • Lincoln Red Imps (Gibraltar);
  • FK Zeta (Montenegro);
  • FC Prishtina (Kosovo);
  • FC Santa Coloma (Andorra);
  • Glentoran (Northern Ireland);
  • Barry Town (Wales);
  • Coleraine (Northern Ireland);
  • St Joesph’s FC (Gibraltar);
  • SC Gjilani (Kosovo);
  • S.P. La Fiortia (San Marino);

The draw for QR2 will take place on 31 August, with the match due to take place on 17 September 2020.

Other Articles

Aberdeen FCCoronavirus
Jonny Hayes
X