UEFA Europa League

Aberdeen Drawn Against NSÍ Runavík or Barry Town In UEFA Europa League Qualifier

Aberdeen have been drawn against NSÍ Runavík (Faroe Islands) or Barry Town United (Wales) at home in our opening UEFA Europa League First Round qualifier.

The match will be played as a single tie on Thursday 27 August 2020. All matches will be behind closed doors.

The pots were regionalised to reduce coronavirus-related travel issues, and the 94 teams divided equally between seeded and unseeded sides.

The match between NSÍ Runavík and Barry Town will take place on Thursday 20 August 2020.

Aberdeen won 6-4 on aggregate, winning the first leg at Pittodrie 3-1 (via goals from Dean Windass, Stephen Glass and Darren Young) before a 3-3 draw in the second leg in Wales.

The draw in full is as follows:

Maribor (SVN) vs Coleraine (NIR)/La Fiorita (SMR)
Riteriai (LTU) vs Derry City (IRL)
Zrinjski (BIH) vs Differdange (LUX)
Rosenborg (NOR) vs Breidablik (ISL)
Hammarby (SWE) vs Puskás Akadémia (HUN)
Ventspils (LVA) vs Dinamo-Auto Tiraspol (MDA)
AGF Aarhus (DEN) vs Honka Espoo (FIN)
The New Saints (WAL) vs Žilina (SVK)
Neftçi (AZE) vs Shkupi (MKD)
Nõmme Kalju (EST) vs Mura (SVN)
Apollon Limassol (CYP) vs Saburtalo (GEO)
Partizan (SRB) vs RFS (LVA)
FCSB (ROU) vs Shirak (ARM)

Olimpija Ljubljana (SVN) vs Víkingur Reykjavík (ISL)
Žalgiris Vilnius (LTU) vs Paide Linnameeskond (EST)
Valletta (MLT) vs Bala Town (WAL)
Aberdeen (SCO) vs NSÍ Runavík (FRO)/Barry Town United (WAL)
Malmö (SWE) vs Cracovia Kraków (POL)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) vs Sfintul Gheorghe Suruceni (MDA)
Shamrock Rovers (IRL) vs Ilves Tampere (FIN)
Vaduz (LIE) vs Hibernians (MLT)
Keşla (AZE) vs Laçi (ALB)
Bodø/Glimt (NOR) vs Kauno Žalgiris (LTU)
Maccabi Haifa (ISR) vs Željezničar (BIH)
Lech Poznań (POL) vs Valmiera (LVA)
Progrès Niederkorn (LUX) vs Engordany (AND)/Zeta (MNE)

St Joseph’s (GIB)/B36 Tórshavn (FRO) vs Levadia Tallinn (EST)
Budapest Honvéd (HUN) vs Inter Turku (FIN)
Lincoln Red Imps (GIB)/Prishtina (KOS) vs Union Titus Petange (LUX)
Motherwell (SCO) vs Glentoran (NIR)/HB Tórshavn (FRO)
Kukës (ALB) vs Slavia Sofia (BUL)
Dinamo Minsk (BLR) vs Piast Gliwice (POL)
Hafnarfjördur (ISL) vs Dunajská Streda (SVK)
Servette (SUI)vs Ružomberok (SVK)
Hapoel Beer-Sheva (ISR) vs Dinamo Batumi (GEO)
Fehérvár (HUN) vs Bohemian (IRL)
Alashkert (ARM) vs Renova (MKD)
Ordabasy Shymkent (KAZ) vs Botoşani (ROU)
CSKA-Sofia (BUL) vs Sirens (MLT)

Petrocub-Hincesti (MDA) vs Bačka Topola (SRB)
Teuta (ALB) vs Beitar Jerusalem (ISR)
Sumgayit City (AZE) vs Shkëndija (MKD)
Borac Banja Luka (BIH) vs Sutjeska (MNE)
Kairat Almaty (KAZ) vs Noah (ARM)
Santa Coloma (AND)/Iskra Danilovgrad (MNE) vs Lokomotiv Plovdiv (BUL)
Lokomotive Tbilisi (GEO) vs Universitatea Craiova (ROU)
Tre Penne (SMR)/Gjilani (KOS) vs APOEL (CYP)

 

Other Articles

Aberdeen FC
UEFA Europa League
Aberdeen FCCoronavirusFixtures
Aberdeen FC
X